Roma’da Bulunan Aşk Çeşmesine Neden Para Atılır?

Roma’da Bulunan Aşk Çeşmesine Neden Para Atılır?

908
2
PAYLAŞ

Roma, tarihe damgasını vurmuş, bir çok kitap ve filme konu olmuş, baştan aşağıya tarih kokan bir şehir. 2800 yıllık bu şehir, İtalya’nın en kalabalık şehridir. Heryerinden tarih fışkırır.

Roma’da gezilecek o kadar fazla tarihi geçmişi olan eser ve yer vardır ki, bir gün yolunuz bu şehre düşerse mutlaka uzun bir tatil planı yapmanız gerekir. Bu tarihi yapıların en güzellerinden biride ”AŞK ÇEŞMESİ” dir. Aslında gerçek adı ”Fontana di Trevi” dir. Yani türkçesiyle ”Trevi Çeşmesi”. Nedendir bilinmez Türkler bu çeşmeye Aşk Çeşmesi demişlerdir.

Neden Öpüşürüz?

TREVİ ÇEŞMESİ – AŞK ÇEŞMESİ

Trevi Çeşmesi - Aşk Çeşmesi
Trevi Çeşmesi – Aşk Çeşmesi

Gelelim Trevi Çeşmesi’nin tarihine. 1732 yılında yapılmaya başlanmış olan bu çeşme heykeltraş Nicolo Salvi ‘nin eseridir. Çeşme bulunduğu konum itibariyle üç yolun kavşağında bulunduğu için İtalyanca’da üç yol anlamına gelen Trevi adını almıştır. Çeşme; üzerine inşaa edilmiş bir çok heykelden oluşmaktadır. Bu heykellerin çoğu mitolojiktir. Çeşmede deniz kabuğu şeklinde bir at arabası ve onun üzerinde bulunan mitolojik bir deniz tanrısı vardır. Denizkabuğu şeklindeki at arabasını kanatlı atlar çekmektedir. Çeşme’de deniz tanrısı Poseidon, anne sevgisinin tanrıçası Ceres, temizlik tanrıçası Hygieia’nın heykelleri vardır.

 

trevi-ask-cesmesi

Anlatılan hikayelere göre askerler savaş sonrası su bulamazlar ve susuz kalırlar, çok zor durumda iken karşılarına güzel bir genç kız çıkar ve yeri kazmalarını söyler. Askerler bulundukları yeri kazarak suya ulaşırlar. Bu ünlü çeşmenin hikayesinin bu olduğuna inanıldığı için, havuz üzerindeki kabartmalarda bu hikaye resmedilmiştir. Yeri kazan askerlerle, genç kızı havuz üzerindeki kabartmalarda görebilirsiniz.

Trevi çeşmesinin bu kadar şöhretli olmasının asıl sebebi insanların burada dilek dileyip çeşmeye bozuk para atmasıdır. Hatta sırf bunu yapmak için bile Roma’ya giden turistler vardır. Yalnız bu para atma ve dilek dilemeninde belli bir kuralı vardır. İlk önce çeşmeye arkanızı döneceksiniz, daha sonra şağ elinize bir bozuk para alıp bu parayı sol omzunuzun üzerinden atıp, bu esnada dilek dilemeniz lazım. İşte ozaman tuttuğunuz dilek kabul olup Roma’ya mutlaka tejkrar yolunuz düşermiş. İnanış böyle. Kimbilir belki de doğrudur.

Fakat bir gerçek varki gün sonunda yüzlerce euro çeşmede birikir.. Bu paralarda toplanarak hayır kurumlarına dağıtılıyormuş. Hani bir nevi hayır işlemiş oluyorsunuz. Ayrıca Bu güzel tarihi yapının yanında bir çok cafe, restoran ve mağazalar, hatta ünlü markaların çakma çantalarını satan işportacılar bulunuyor. Eğer bir gün yolunuz Trevi yani AşK Çeşmesine düşerse sakın heykellerin üzerine çıkıp fotoğraf çektirmeye falan kalkmayın, çünkü cezası çok büyük:)

Neden Rüya Görürüz?

 

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK