Neden Tuvalete 100 Numara Deriz?

Neden Tuvalete 100 Numara Deriz?

804
0
PAYLAŞ

Tuvalet insanoğlunun en önemli ihtiyacı. Yüzyıllar öncesine bakacak olursak şu anki gibi bir tuvalet alışkanlığı yoktu. İnsanlar hayvanlar gibi nereyi buluyorlarsa ihtiyaçlarını orada gideriyorlardı. Tabi toplumların gelişmesiyle birlikte tuvalet problemide büyümeye başladı. Atıkların verdiği kötü koku ve hastalık olumsuzluklarıda beraberinde getiriyordu. Bu yüzden farklı yöntemler denedi insanoğlu. Oturaklar yapıp çıkan atığı uzaklara taşıdılar. Romalılar yine oturaklara yapılan pisliği su yardımıyla uzaklara taşımayı başardı ve ilk ilkel tuvaleti ve mantığını buldu. Dışarda yaşayanlarda topraklara çukurlar kazıp işleri bittikten sonra o çukurları kapatmayı denediler. İnsanoğlunun tuvaletle imtihanı bu şekilde sürüp gitti.

Neden Tuvalete 100 Numara Deriz?

Neden Tuvalete 100 Numara Deriz?
Neden Tuvalete 100 Numara Deriz?

Gelelim tuvalete 100 numara denmesinin sebebine. Bu sebep Fransızlara dayanıyor. Bilindiği üzere Fransızcadan Türkçeye geçmiş pek çok kelime var, tuvalette bunlardan biri. Bunun bir çok örneği var. Tabi bunlar olurken yanlış anlamalarda epey çok. Dilimizde tuvalete genelde hela ya da ayakyolu denirdi. Daha sonra İngilizler WC dedi. Fransızlar ise ortak kullanılan tuvaletlere bir isim vermek istedi. Bu da otellerdeki tuvaletlerle başladı. Her kata bir tuvalet koydular. Fakat bir problem vardı, normal oda numaraları ile tuvaletlerin numaraları birbirine karışabilirdi. Bu yüzden bütün tuvaletlere ”00” koydular yani ”numarasız”. Fransızca’da ”numarasız” ve ”100” numaranın okunuşu birbirine çok benziyordu. 100 numaraya ”cent numero” numarasıza ise ”sans numero” denir. Telaffuzları ise birebir aynıdır. Bizim insanımızda bunu yanlış anlayıp Avrupa’dan herşeyi getirdiği gibi tuvaletede 100 numara ismini bu şekilde verdi.

Dünyanın En Zehirli 5 Yılanı

Tabi bu bir yanlış anlama. Ama bunun haricinde Fransızca’dan dilimize geçmiş yaklaşık 5000 sözcük var. Tuvalet, kamyon, diyet, benzin, kuaför, lavabo, ambulans, küvet, helikopter, atmosfer, baraj, bariyer, balon, bant, bisiklet, bisküvi, dantel, dans, ceket, desen, deterjan, doktor, duş, ekran, kasket, kanepe, limuzin, pano, poster, priz, poşet, sosis, spor, komik, konser, serum, makyaj, turkuaz, televizyon, sütyen, sinema, sirk, pudra ve daha buraya yazamadığımız binlerce kelime. Nedendir bilinmez ama bir şekilde dilimize geçmişler ve şu anda da bunların hepsini kullanıyoruz.

Kadın ve Erkek Beyni Nasıl Çalışır?

Bu konuyla ilgili birde tamamen yanlış kullandığımız kelimeler var. Türkiye’nin büyük bir tatlı markası, şu bir sürü kafesi olanlardan, bastırdığı menüde bir yaşpastasına ”Çilekli gateau pastası” demiş. Fransızca bilen birisinin kesinlikle görmemesi gereken bir cümle olmuş bu. Çünkü Fransızca’da pasta ”gateau” demek. ”Çilekli pasta pastası” gibi bir isim çıkmış ortaya. Yurdum insanı:)

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK