Neden Rüya Görürüz? Rüya Nasıl Oluşur?

Neden Rüya Görürüz? Rüya Nasıl Oluşur?

870
1
PAYLAŞ

Rüyalar; çoğu zaman uyandığımızda bir türlü hatırlayamadığımız, bazen derinden etkilendiğimiz, bazende çevremizdekilere anlattığımızda o malum lafı işittiğimiz (bir tarafın açıkta kalmış), hemen hemen her gün hayatımızda olan bir gerçeklik aslında. Çoğu rüya unutulur, aslına bakarsanız rüyalarımızın bir kısmını hatırlar ve anlamlandırmaya çalışırız. Gördüğümüz rüyalar vücut uyku halindeyken gerçekleşir, bu nedenle öncelikle uykunun genel yapısını incelememizde fayda var.

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?
Neden Rüya Görürüz?

Uyku yaşantımız için en önemli gereksinimlerden biri. Hatta bir besin de diyebiliriz. Hatırlarsanız eğer annelerimiz çoğumuza ”uyumazsan büyüyemezsin” demiştir. Ninnilerde bile ”uyusunda büyüsün” denir. Buradan da uykunun yaşantımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Uyku da bilim adamlarına göre 2 bölüm vardır. Bunlardan birincisi Non Rem, diğeri ise Rem uykusudur. Non Rem aslına bakacak olursanız bir nevi uykuya hazırlık dönemidir. Uykunun gelmesi ve uyanıklığın ortadan kalkması, uykuya dalma ve yavaş bir uyku hali non rem bölümünde yaşanır. Daha sonra ise bizi ilgilendiren kısma gelinir. Bu da rüyaların görüldüğü Rem uykusudur. Rem uykusunun açılımı hızlı göz hareketleridir. Rem uykusu sırasında beynimiz tıpkı uyanık olduğumuzdaki yapısıyla hemen hemen aynıdır. Bu nedenle rem uykusu sırasında gördüğümüz rüyaları hatırlayabilme olasılığımız vardır. Burada da anlattığımız gibi tüm rüyaları rem uykusu sırasında görüyoruz. Gelelim rüyaların nasıl oluştuğuna.

RÜYA

Rüya
Rüya

Rüya görmemizde bilinçaltımız çok önemli, uyanık olduğumuz tüm zamanlarda bir çok insan ve olayla karşılaşıyoruz. Binlerce yüzü görüyoruz. Sokakta, işte, markette, hastanede ve daha bir çok yerde karşılaştığımız herşey biz farkında olmadan depolanıyor. Yorucu bir günün ardından uykuya daldığımızda bilinçaltımız devreye giriyor ve rüya görmeye başlıyoruz. Aslına bakarsanız bazen rüyalarda hiç tanımadığımız hatta görmediğimiz insanlarla karşılaştığımızı anlatırız. Halbuki gerçek yaşantımızda görmediğimiz hiçbir insan yüzünü rüyamızda da göremeyiz. Psikolojik problemleri olan insanlar haricinde herkes rüya görür. Fakat rüyalarımızı uyandığımız andan itibaren unutmaya hatta hiç hatırlamamaya başlarız. Geçmişte rüyalar genelde siyah beyaz görülürdü, günümüzde ise genelde renkli görülüyor. Bunun nedeni ise teknoloji ile alakalı. Filmler, televizyon, bilgisayar gibi faktörler artık çoğunlukla renkli rüya görmemize yol açıyor.

En Gizemli Uçak Kazaları

Olumsuz rüyaları daha çok görürüz. Bunun nedeni bilinmiyor. Hergece yaklaşık 1 ile 2 saat arasında rüya görürüz. Rüya esnasında vücut hareket edemez ve geçici uyku felci oluşur. Rüya görürken bulunduğumuz yerdeki sesleri farklı şekilde rüyamızda da görme olasılığımız yüksektir. Rüyalarımızda bir çok şeyi yaşayabiliriz, bunlardan biride orgazmdır.

Neden Rüya Görürüz?
Neden Rüya Görürüz?

Rüyaların birde manevi yönüne bakmak lazım. İslamiyette rüyalar 3’e ayrılır.

  1. Salih Rüya: İlahidir, kişiye yol gösteren bir kılavuzdur. Allah tarafından gönderilen bir işarettir.
  2. Şeytani Rüya: Korkmamıza ve endişelenmemize yol açan rüyalardır. Bu rüyaları kimseye anlatmamamız gerekir. Ve bu tür kötü rüyaların şeytandan geldiğine inanılır.
  3. Bilinçaltı Rüya: Herhangi bir işle çok meşgul olduğumuzda, onunla ilgili rüyalar görmeye yani bilinçaltımıza attığımız herşeyin uykumuzda şekillenmesi anlamına gelir. Bunların bir anlamı yoktur.

Genel olarak rüya görmemizin nedenini gün içerisinde vücudumuzun yorulması, yaşadığımız stress, mücadele ve koşuşturmayla açıklayabiliriz. Gördüğümüz ve bilinçaltımıza attıklarımızdan kaynaklanan rüyaların hiçbir anlamı yoktur.

Neden Ağlarız?

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK