Neden Öpüşürüz?

Neden Öpüşürüz?

1774
1
PAYLAŞ

Neden öpüşürüz? Dudaklarımızı başka bir insanın dudaklarına yada ellerine, yanaklarına değdirmemizin amacı nedir? Dudaklarımızın asıl görevi nefes alıp vermemize yardımcı olmak, aynı zamanda sindirim yani yeme içme gibi insanoğlu için hayati öneme sahip işlevi yerine getirmektir. Bir düşünsenize ağzımız ve dudaklarımız olmasaydı nasıl bir anatomiye sahip olurduk. Tamamen yaşamamızın temel parçalarından biri olan ağzımızı yani dudaklarımızı niye diğer insanlara değdiririz? Hatta aşk dolu bir öpücüğün dakikalarca sürmesi ne anlama gelir?Çevremizde bu kadar mikrop varken ve çoğunu solunum yoluyla kaparken, direk hastalıklara kapı açan bu öpüşme olayı bize ne kazandırır? Kültürel mi, yoksa içgüdüsel bir davranışmıdır? Bu yazımızda yukarıda saydığımız bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

NEDEN ÖPÜŞÜRÜZ? neden öperiz?

Neden Öpüşürüz?
Neden Öpüşürüz?

Bilim adamları her konuyu araştırdıkları gibi neden öpüştüğümüzü de araştırmışlar. Çoğu araştırmacıya göre öpüşmek aslında biyolojik bir olay. Nedeni de bir öpüşme sonrası ve anında vücutta oluşan değişiklikler. Öpüşme esnasında sinir uçları uyarıldığı için kan dolaşımı hızlanır. Adrenalin ve endorfin hormonu salgılanmaya başlar ki buda bizi rahatlatır ve ruhsal bir nirvana yaşatır. Yani doğal ağrı kesici. 29 yüz kası çalışır ve kalori yakılır. Hücrelerimiz yenilenir.

Neden Esneriz?

Ayrıca öpüşmek kaliteli bir çiftleşme ve üreme içinde önemlidir. Yanlış duymadınız. İki insan bu denli yakınlaştığında vücut birbirini tanımaya başlar. Ve kaliteli bir döl oluşacak mı bunun kararını verir. İlginç değil mi? Sonuçta her öpüştüğümüz insandan çocuk yapmayız, bunun nedenide bu olabilir.

Bir diğer görüş ise öpüşmenin aslında sadece bize özgü değil hayvanlara da özgü olduğu. Örneğin şempanzeler, güvercinler, yunuslar ve daha bir çok hayvan dudaklarıyla iletişim kurar, hatta yemek transferi yaparlar. Daha çok; burada şehvet değil, şevkat duygusu ön plandadır.

Fransız Öpücüğü
Fransız Öpücüğü

Öpüşmenin aşkla olan bağlantısı yüzyıllar öncesine dayanır. Hangi millet dudak dudağa öpüşmeyi çıkarmış derseniz tabiiki Fransızlar:) Bu aşkla yapılan öpücüğün adıda ”Fransız Öpücüğü” dür.

Sonuç olarak öpüşmek, ruhsal rahatlama, aşk, üreme ve sağlık için gereklidir. Ve en iyi iletişim yoludur.

Neden Hapşırırız?

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK