Neden Çok Üşürüz?

Neden Çok Üşürüz?

631
0
PAYLAŞ

İnsanoğlunun en büyük sorunlarından biri ısınmak. Hele ki son dönemde yaşanan iklim değişiklikleri, mevsimlerin birbirine karışması, kış aylarının bazen çok uzun sürmesi, yaz aylarının ise serin olması ve bunun gibi etkenler vücudumuzuda ister istemez etkiliyor. Ama asıl konumuz bu değil tabii ki. Üşümek, hatta çok üşümek. Neden çok üşürüz? Hatta kat kat giyinsekte hiç ısınamayız, kombiyi sonuna kadar kökleriz ama bazılarımızın elleri ayakları hala buz gibidir. Bizde bu yazımızda herkesin olmasada, büyük bir çoğunluğumuzun yaşadığı bu problemin kaynaklarını araştırdık ve bir cevap bulmaya çalıştık.

NEDEN ÇOK ÜŞÜRÜZ?

Neden Çok Üşürüz?
Neden Çok Üşürüz?

Bedenimizin belli bir ısısı vardır. Buda yetişkinlerde 36,5 derecedir. Isıyı vücudumuz depolar. Ve yeri geldiğinde kullanır. Çok hareketli isek vücut sürekli çalıştığı için daha az üşürüz. Kış aylarında kalın giyecekler giyilir fakat bu sadece soğuk havayı hissetmemizi yavaşlatır. Soluk alıp verdikçe bile ısı kaybı yaşadığımızdan eninde sonunda üşümeye başlarız. Maalesefki insanoğlunun soğuktan korunmak için doğal bir yalıtımı yoktur. Hayvanlarda ise bu Allah vergisi yalıtım, onların çok soğuk havalarda bile dışarıda donmadan yaşamalarına olanak sağlamaktadır. Bizler ise soğuktan kendi çabalarımızla korunuruz. Fazla kilolu insanlar zayıf insanlara nazaran daha az üşürler. Bunun nedeni ise vücuttaki yağ oranıdır. Tabi soğuktan korunmak için şişmanlığı tercih edecek insan sayısının az olduğunu düşünüyoruz:)

Neden Çok Üşürüz?
Neden Çok Üşürüz?

Gelelim çok üşümenin nedenlerine; bunlardan ilki cinsiyet, kadınlar erkeklerden fazla üşürler. Nedeni ise metabolizmalarının daha yavaş çalışması ve daha az kasa sahip olmalarıdır.

Tansiyon problemleride üşümenin nedenlerinden biridir. Tansiyondaki dengesizlikler fazla üşümemize yol açar.

Neden Gökyüzü Mavidir?

Bağışıklık sistemimizin diğer insanlara nazaran daha zayıf olmasıda daha fazla üşümemize yol açar.

Hipotiroidi yani troid bezlerinin az çalışmasıda üşümeye yol açar.

Soğuk İntoleransı denilen rahatsızlıkta üşümemize yol açar. Tam olarak bir hastalık olmasada bir uzman yardımı ve düzenli bir yaşam ile bu sorundan kurtulabiliriz.

Kansızlık ve demir eksikliğide fazla üşümemize yol açar.

Hareketsizlik ve sağlıksız diyet yapmak, birden aşırı kilo kaybı yaşamak soğuğa karşı koymamızı zorlaştırır.

Aşırı zayıflık üşümemize yol açar.

Fazla üşümenin başka nedenleride olabilir. Bu nedenle eğer bu problemle sık karşılaşıyorsak ve yaşam standartımızı etkiliyorsa mutlaka bir doktora başvurmakta fayda var.

Eğer sağlıklı isek ve yinede üşüyorsak yapmamız gereken çok basit, spor yapıp, kaslarımızı düzenli çalıştırırsak ve düzenli beslenirsek bu problemden kolayca kurtuluruz.

Neden Hapşırırız?

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK