Dünyanın En Uzun Yapıları

Dünyanın En Uzun Yapıları

726
0
PAYLAŞ

Gökdelenin kelime anlamı ”çok yüksek yapı”dır. Adından da anlaşılacağı üzere gökyüzüne uzanan devasa yapılara gökdelen ismi verilir. İlk yapılan gökdelen Şikago’daki ”Home Insurance” binasıdır.

Peki insanlar neden bu kadar yüksek binaları yapma gereği duydular. Hiç düşündünüz mü? Bunun hem ekonomik hemde psikolojik nedenleri var. İnsanların doğasında bulunan yüksekte olma, yükseklik dürtüsü teknoloji ile beraber bu yapıların olmasına sebebiyet vermiş olabilir. Ekonomik nedenlerine gelince büyük şehirlere yapılan göç, nüfus fazlalığı, arsaların azalması, ufak arazilerde çok insanın yaşamasına olanak verebilecek bu yapıları gündeme getirmiştir. Bir çok insanın aynı anda yaşayabileceği bu devasa yapılar çoğunlukla iş merkezi, ofis olarak kullanılmaya başlamıştır. Gökdelenlerin yapımı metal iskeletler kullanılmaya başladığından beri hızla artmıştır.

Bu yazdıklarımız gökdelenlerin iyi yanları, fakat bu yapılar bir süre sonra insan psikolojisini tamamen bozmuştur.

Gelelim dünyanın en uzun yapılarına;

BURJ DUBAİ

Burj Dubai
Burj Dubai

ROMA’DAKİ AŞK ÇEŞMESİNE NEDEN PARA ATILIR?

Burj Dubai yani Burç Halife Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli şehri Dubai’de bulunuyor. İsmini Halife Bin Zayid El Nahyan’dan almıştır. 2010 yılında yapılan Burç Halife şu anda dünyanın en yüksek binasıdır. Yüksekliği 828 metre olan binanın yapımında tam 12 bin işçi çalışmıştır. Maliyeti ise 4,1 milyar dolardır.

TAİPEİ 101

Taipei Tower
Taipei Tower

Tayvan’da bulunan Taipei 101’in gerçek adı ”Taipei Finans Merkezi”dir. 2004 yılında tamamlanmış olan binada 101 kat bulunmaktadır. Uzunluğu 509 metredir.

NEDEN ÇOK ÜŞÜRÜZ?

ŞANGHAY DÜNYA FİNANS MERKEZİ

Şanghay Dünya Finans Merkezi
Şanghay Dünya Finans Merkezi

Çin’in Şangay kentinde bulunan Şanghay Dünya Finans Merkezi 2008 yılında tamamlanmıştır. Uzunluğu 492 metredir.

PETRONAS KULELERİ

Petronas Kuleleri
Petronas Kuleleri

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan ikiz kuleler 1998 yılında tamamlanmıştır. 452 metre yüksekliğindedir. 41 ve 42 ikinci katlarda bir köprü ile birbirlerine bağlanırlar. Binadaki kat sayısı 88’dir.

ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ

Uluslararası Ticaret Merkezi
Uluslararası Ticaret Merkezi

Hong Kong’da bulunan Uluslararası Ticaret Merkezi 2010 yılında tamamlandı. 484 metre olan bu dev yapıda 118 kat bulunmaktadır.

NANJİNG GREENLAND FİNANS MERKEZİ

Nanjing Greenland Finans Merkezi
Nanjing Greenland Finans Merkezi

Çin’de bulunan Nanjing Greenland Finans Merkezi 450 metre yüksekliğindedir. 89 katlıdır. 2010 yılında tamamlanmıştır.

WİLLİS KULESİ

Willis Kulesi
Willis Kulesi

Şikago’da bulunan Willis Kulesi’nin yapımı 1973 yılında tamamlanmıştır. 442 metredir. Binada 110 kat bulunur. Tepesindeki anten 85 metredir. Amerika Birleşik Devletleri’nin 2. en yüksek binasıdır.

 

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK